Zakopane uchodzi za zimową stolicę Polskę i jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków turystycznych. Już przed wojną ówcześni mieszkańcy i mieszkanki naszego kraju tłumnie pielgrzymowali w polskie Tatry, by leczyć gruźlicę, wspinać się po górach czy jeździć na nartach. Miasto było mekką pisarzy i malarzy: gościli tam Tomasz Mann, autor słynnej „Czarodziejskiej Góry”, Julian Tuwim, Witold Gombrowicz czy Stefan Żeromski, a symbolem Zakopanego stał się malarz i pisarz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Witkacy, którego Teatr cały czas otwiera swoje drzwi przed gośćmi.

Zakopane to także mekka fanów sportu. Dla tych, których wzruszeń dostarczały medalowe skoki Adama Małysza czy Kamila Stocha obowiązkowy punkt to Wielka Krokiew, gdzie będziemy mogli zjechać ze skoczni narciarskiej, ale nie na nartach, a specjalnym pontonie. Warto odwiedzić najbardziej znane górskie jezioro Morskie Oko.

Jednak jadąc na urlop do Zakopanego, warto odwiedzić również pobliskie miejscowości, które dostarczą nam szeregu atrakcji i wzruszeń. Często to mniej znane punkty, które warto odwiedzić, wybierając się do stolicy Tatr.

Perłą wśród zabytków jest bardzo stary, bo XIII-wieczny gotycki Kościół Św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim. Zabytkowe i niepowtarzalne wnętrze świątyni sprawiło, że został on wpisany na światową listę dziedzictwa kulturalnego Unesco. To tutaj odbywa się ślub głównego bohater w kultowym serialu o tatrzańskim zbójniku, Janosiku!

Spływ z flisakiem lub kajakiem

Ogromne wrażenie robią też graniczące z Tatrami – Pieniny, niższe pasmo górskie, również wchodzące w skład Karpat. Decydując się na nocleg w Sromowcach, możemy skorzystać ze spływu Dunajcem, wspólnie z lokalnymi góralami, zajmującymi się transportem rzecznym – flisakami. Na pewno uraczą nas niejedną opowieścią!

Dla tych, którzy sami chcą chwycić za wiosło szansą podziwiania pięknej, pienińskiej natury może być spływ kajakowy Dunajcem, organizowany przez naszą firmą. Jest on w pełni bezpieczny, a wspomnienia i widoki będą niezapomniane.

Wakacje z duchami

Pieniny to również miejsce licznych zamków i warowni, które warto zwiedzić z przewodnikiem, by wysłuchać lokalnych legend. Jak głosi jedna z nich, na zamku w Niedzicy rezydowali potomkowie władców Inków – ludu Mezoameryki, który uciekł w te tereny przed hiszpańskimi prześladowaniami. Choć Niedzica jest najlepiej zachowana na pienińskim szlaku, znajdziemy jeszcze ponad 10 starych zamków m.in. w Czorsztynie i Krościenku. Taka wycieczka szlakiem dawnych fortec rycerskich będzie niezapomnianą przygodą również dla najmłodszych.